Çalılıkta Yaşayan İnsanlar

By | 2011-09-21

Boşimanlar, Güney Afrika yerlileridir. Boşiman adı, İngilizce’de “çalılıkta yaşayan insanlar” anlamına gelen “bushmen” kelimesinden gelir. Boşimanların büyük bir bölümü Kalahari Çölünde yaşamaktadır. Boşimanlar göçebedir, yarı çıplak bir durumda ve küçük gruplar halinde dolaşırlar.

Boşimanların başlıca geçim kaynakları avcılıktır. Avlanırken mızrak, zehirli ok v.b gibi ilkel silahlar kullanırlar. Boşimanlar, avlandıkları hayvanların etinden başka kurbağaları ve böcekleri de yerler.

Boşimanlar, vücut yapısı olarak Afrika’nın öteki yerlilerine ve Avustralya yerlilerine hiç benzemezler. Boyları kısa  (ort. 1.52 cm), derileri sarımtırak, kafatasları uzun, çeneleri sivri, elmacık kemikleri iri ve kulakları dışa doğru çıkıktır.

Kategori: Genel Kültür | | 60 görüntüleme

About Web Editör

Fikiralışverişi sitemize hoşgeldiniz. Sitemiz 2007 yılından bugüne kadar, mevcut çizgisinde ilerlemeye devam etmiştir. Amacımız, bilgilendirici yazılar yayınlayarak siz ziyaretçilerimizi eli boş göndermemek ve görüşleriniz doğrultusunda daha iyi paylaşımlar yapmak. Sizlerin görüşlerine önem veriyor ve desteğinizi bekliyoruz.